دسته‌بندی‌ها

  • منتشر شده در یکشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۳
یکی از مهارتهای به ظاهر ساده اما بنیادین در کودکان چیست

یکی از مهارتهای به ظاهر ساده اما بنیادین در کودکان چیست را از سایت نکس ایران دریافت کنید.

یکی از مهارتهای به ظاهر ساده اما بنیادین در کودکان چیست

دکتر جعفرزادگان: تقویت مهارت‌های بنیادی کودک، زمینه ساز رشد ورزش قهرمانی است - ایسنا

یکی از مهارتهای به ظاهر ساده اما بنیادین در کودکان چیست

استاد دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی در رشته تربیت بدنی معتقد است که هر چقدر مهارت‌های بنیادی در دوران کودکی تقویت شود در آینده ورزشکاران خوبی در رشته‌های مختلف ورزشی خواهیم داشت.

فرزانه جعفرزادگان کارشناس ارشد تربیت بدنی و علوم ورزشی در گفت‌وگو با خبرنگار علم ورزش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به بی‌توجهی نسبت به مهارت‌های بنیادی کودک در بخش آموزش، اظهار کرد: مهارت‌هایی همچون راه رفتن، پریدن، پرتاب کردن، نشستن، جهیدن و ... جزو مهارت‌های پایه و بنیادی کودک است که از بدو تولد با این مهارتها سر و کار دارد که اگر به صورت اصولی و درست این مهارت‌ها با کودک کار نشود، بدون شک دچار یکسری ناهنجاری‌های جسمی می‌شود. بنابراین اگر از همان بدو تولد آموزش‌های لازم در خصوص استفاده اصولی و منطقی از مهارت‌های پایه و بنیادی به کودکان داده شود، دیگر کمتر شاهد آن خواهیم بود که کودک در سن هفت سالگی هنوز نحوه درست دویدن را بلد نباشد و یا وقتی به کلاس چهارم ابتدایی می‌رسد، از ناحیه کمر دچار خمیدگی باشد.

جعفرزادگان یکی از مشکلات کنونی در رشد مهارت‌های بنیادی در کودکان به ویژه مقاطع ابتدایی را بی‌توجهی نسبت به بخش ورزش مدارس عنوان کرد و گفت: نبود کارشناسان تربیت بدنی در مدارس و آموزش مهارت‌های پایه توسط اساتیدی غیر از تربیت بدنی سبب شده تا خیلی از استعدادها در مدارس گمنام بمانند و شناسایی نشوند، در حالی که خیلی از کشورها از طریق آموزش و پرورش استعدادهای خلاق در هر رشته ورزشی را شناسایی و سپس رشد پیدا می‌کنند تا به ورزش حرفه‌ای برسند و نتیجه‌ آن می‌شود که در المپیک‌ها شاهد قهرمانان المپیک از کشورهای صاحب عنوان در محدوده سنی 16 تا 17 سال هستیم.

وی تاکید کرد: اگر ارتباط خوبی میان آموزش و پرورش، فدراسیون‌های ورزشی و وزارت ورزش و جوانان وجود داشته باشد هم در بخش مهارت‌های بنیادی کودکان دچار ناهنجاری‌های جسمی نخواهیم بود و هم این که در زمینه استعدادیابی عملکرد خوب و موفقی خواهیم داشت. بنابراین اگر آموزش و پرورش در بخش ورزش عملکرد قوی داشته باشد، در آینده دیگر در شناسایی قهرمانان به شانس بسنده نخواهیم کرد.

این استاد دانشگاه پرداختن به ورزش حرفه‌ای زیر شش سال را سبب دلزدگی کودک از ورزش ذکر کرد و افزود: تا قبل از سن هفت سالگی ورود کودک به ورزش حرفه‌ای نه تنها مناسب نیست، بلکه به دلیل فشار زیاد تمرینات، سبب دوری وی از ورزش در آینده می‌شود. از سوی دیگر بحث ایمنی در ورزش از جمله موضوعات مهمی است که متاسفانه نه تنها والدین، بلکه مربیان نیز برای این مساله اهمیت قائل نیستند. اگر کودک حتی در یک بازی ساده نسبت به مسائل ایمنی آن شناخت کافی داشته باشد، زمانی که به ورزش حرفه‌ای نیز وارد می‌شود کمتر دچار آسیب دیدگی‌ می‌شود.

جعفرزادگان متذکر شد: آموزش درست مهارت‌های بنیادی یکی از مباحث مهمی است که اگر کودک به درستی آن را یاد بگیرد به طور یقین در آینده ورزشکاران مطرحی در تمام رشته های ورزشی تربیت خواهند شد.

وی در پایان گفت: هر چقدر کودک از بدو تولد از مهارت‌های حرکتی بیشتری برخودار باشد، تاثیر مثبت‌تری بر روی قوای جسمی و ذهنی کودک خواهد داشت و از کارایی بهتری در تمام زمینه‌ها از جمله ورزش برخوردار خواهد بود.

انتهای پیام

منبع مطلب : www.isna.ir

مدیر محترم سایت www.isna.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

دانلود برنامه مخصوص اندروید

دانلود برنامه مخصوص اندروید

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب

مطالب تصادفی