دسته‌بندی‌ها

  • منتشر شده در جمعه ۱۳۹۹/۱۲/۱
جهت تابش آفتاب به نقاط مختلف زمین یا فصول مختلف سال

ببینید

جهت تابش آفتاب به نقاط مختلف زمین یا فصول مختلف سال را از سایت نکس ایران دریافت کنید.

چیدانه | جهت های تابش نور طبیعی و تاثیر آن در معماری داخلی ساختمان

جهت تابش آفتاب به نقاط مختلف زمین یا فصول مختلف سال

نورپردازی: زیبایی که به چشم می آید از پرتو نور و روشنایی است وگرنه در تاریکی، زیبایی مفهمومی ندارد. بازتاب نوری که از جسم به چشم ما می رسد باعث می شود که ما بتوانیم آن را ببینیم. در طراحی دکوراسیون داخلی، نور در کنار عناصر و مفاهیم دیگر از قبیل ساختار، نظم فضایی، مصالح، رنگ و... مطرح می شود و در طراحی به عنوان یک عنصر مجزا باید نقش خود را ایفا کند. یکی از مشخصه های نور طبیعی دگرگونی آن در ساعات مختلف روز است.

جهت تابش آفتاب به نقاط مختلف زمین یا فصول مختلف سال

نور طبیعی در معماری ساختمان

هر چند که خورشید برای ایجاد نور طبیعی در یک ساختمان مورد نیاز است اما از آنجا که این نور سرانجام به حرارت تبدیل می شود، باید میزان تابش مورد نیاز برای هر ساختمان با توجه به نوع ساختمان و شرایط اقلیمی آن تامین شود چون اهمیت تابش آفتاب به نوع اقلیم منطقه و فصول مختلف سال بستگی دارد. در شرایط سرد حداکثر انرژی خورشیدی مورد نیاز بوده و ساختمان باید در جهتی قرار گیرد که بیشترین تابش آفتاب را دریافت نماید. برعکس وقتی هوا گرم است جهت ساختمان باید به نحوی باشد که شدت آفتاب در دیواره های آن به حداقل رسیده و نیز امکان نفوذ مستقیم اشعه خورشید به فضاهای داخل وجود نداشته باشد به همین دلیل نحوه نورپردازی بنا در اقلیم های مختلف مثل گرم و خشک و حاشیه کویر و اقلیم گرم و مرطوب و سردسیر با هم متفاوت است و هر کدام در این مناطق بر حسب اقلیم خاص خود نحوه ی نورگیری و نورپردازی خاصی را می طلبد.

مطالب بیشتر:  نورپردازی در معماری داخلی، اعجاز نور در دکوراسیون!

جهت تابش آفتاب به نقاط مختلف زمین یا فصول مختلف سال

نور شمال در معماری ساختمان

مطالب بیشتر:چه رنگی برای خانه های کم نور مناسب تر است؟ 

جهت تابش آفتاب به نقاط مختلف زمین یا فصول مختلف سال

نور جنوب در معماری ساختمان

مطالب بیشتر:11 ایده برای اتاق های بدون پنجره و نور طبیعی

جهت تابش آفتاب به نقاط مختلف زمین یا فصول مختلف سال

نور شرق در معماری ساختمان (صبحگاهی) 

روشنایی صبح بهترین ابزار برای بیدار شدن از خواب است. خوردن صبحانه کامل بدون شتاب زدگی در کنار روشنایی روز آرامش و نیروی کافی به انسان می دهد. بنابراین باید محل قرار گرفتن اتاق خواب و آشپزخانه و نشیمن و اتاق غذاخوری خوب جهت یابی می شود تا بیشترین استفاده از نور صبحگاهی شود که اشعه های آن ضعیف و خنک تر است نور شرق در زمان معین از دور سایه اجسام را تولید می کند که می توان از این سایه برای تزیین فضا استفاده کرد، نور شرق در ابتدا برمی گردد و غبار تابیده می شود و با پراکنده شدن آن ها در فضا نور و گرما هم منتشر می شود.

مطالب بیشتر:نور در معماری داخلی، تعلق خاطر به خانه را احساس کنید!

جهت تابش آفتاب به نقاط مختلف زمین یا فصول مختلف سال

نور غرب در معماری ساختمان (غروب)

با به اتمام رسیدن روز شدت نور کاسته می شود اما انعکاس آن هنوز وجود دارد دیوارهای سفید با شدت بیشتر و با رنگ مایل به زرد می درخشند و دیوارهای بتونی رنگ نارنجی تندی به خود می گیرند. تمام سطوح شهر تغییر شکل می یابد وقتی خورشید کاملا پایین آمد تابش خود را بر روی سنگ فرش های آسفالت خیابان ها موقف می کند و شهر به یک پرده سینما تبدیل می شود و با گذشت زمان آسمان به سرخی می گراید و کم کم تاریک می شود و زمینه شکل و اشیاء پراکنده می شود و مرزهای اشیا روی همدیگر می افتد، بنابراین تشخیص لبه های اشیاء مشکل می شود فضاهایی که در مغرب هستند باید از آخرین نورهای عمودی خورشید حفاظت شوند.

مطالب بیشتر: چرا نورپردازی در طراحی داخلی مهم است؟

جهت تابش آفتاب به نقاط مختلف زمین یا فصول مختلف سال

نور عمودی در معماری ساختمان (پنجره های سقفی)

در یک آپارتمان به جز اتاق کوچک زیر شیروانی معمولا برای استفاده از نور بالای سر در سایر جاها امکانی وجود ندارد. پنجره های سقفی نور واقعی را وارد خانه می کند و دیوارها را به عناصر سرزنده و با روح تبدیل می کنند. انواع نورهای تابید شده در اتاق و نحوه بازسازی آن بستگی به جهت و شدت نور دارد. با پنجره های سقفی جداسازی بیشتری از اطراف را در خانه ایجاد می کنند. در محیط های شلوغ و بسیار متنوع که فضای کمی هم دارند برای روبه رو شدن با فضای روشن بهترین راه پنجره های سقفی است. ایجاد ایوان و فضاهای روشن شده با نور طبیعی سقف روش بازیابی آرامش، سکوت و آسایش در یک محیط که فاقد این مزایا است می باشد.

مطالب بیشتر:نورپردازی در معماری داخلی، اعجاز نور در دکوراسیون!

جهت تابش آفتاب به نقاط مختلف زمین یا فصول مختلف سال

سایه در معماری ساختمان

لوکوربوزیه می گوید: معماری بازی هنرمندانه دقیق و خیره کننده مجموعه ای از اجسام ساخته شده در زیر نور است. مثل تابلویی که در آن اشکال هندسی مربع، دایره، مخروط، استوانه با کناره های تیره و روشن و سایه های آنها بر روی یکدیگر نقاشی شده اند. لوکوربوزیه اشیاء را با تاکید مخصوص روی سایه های آنها می کشید، سایه نقطه مقابل نور نیست. استادان نقاشی های ناموزون و بی تناسب، مثل زارباران اولین کسانی بودند که فهمیدند برای روشن کردن یک شی بهترین روش سایه زدن اطراف آن نیست همین اثر به معماری منتقل می شود. در یک کلیسا وقتی نور از روزنه های پنجره یا سقف خودش را به فضای داخل می رساند ایجاد سایه می کند و محیطی رمانتیک ایجاد می کند بدین ترتیب در روز، روزنه ها و ... که نور را فیلتر می کنند همگی مناسب ترین راه برای نشان دادن حضور نور هستند.

مطالب بیشتر:اصول نورپردازی خانه، قرار نیست نور همه جا مثل هم باشه!

جهت تابش آفتاب به نقاط مختلف زمین یا فصول مختلف سال

نیم سایه در معماری ساختمان

در نیم سایه، مرزهای اشیا واضح نیستند و ابهام در تشخیص آنها وجود دارد. نیم سایه محیطی اسرار آمیز را به وجود می آورد. در فضاهای عمومی نور زیاد است و نیمه سایه مفهوم ندارد ولی در فضاهای صمیمی دلیلی برای وجود نور زیاد نیست تا زمانی که وجود آن ضروری باشد. نیم سایه برای آرامش و تفکر بسیار مناسب است و لزوما تنها در اتاق نشیمن یا غذا خوری مورد استفاده قرار نمی گیرد، بلکه حتی می تواند در اتاق زیر شیروانی نیز استفاده شود.

مطالب پیشنهادی: 

منبع مطلب : www.chidaneh.com

مدیر محترم سایت www.chidaneh.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

جهت تابش افتاب به نقاط مختلف زمین یا فصول مختلف سال چه تاثیری بر روی کشاورزی یا معماری خانه دارد؟ - دیدچه

دانلود ویدیوی بالا

منبع مطلب : didche.ir

مدیر محترم سایت didche.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب

مطالب تصادفی