دسته‌بندی‌ها

  • منتشر شده در جمعه ۱۳۹۹/۱۲/۱
درمان تنبلی چشم در بزرگسالان

درمان تنبلی چشم در بزرگسالان را از سایت نکس ایران دریافت کنید.

تنبلی چشم

درمان تنبلی چشم در بزرگسالان

علائم هشدار دهنده اولیه این بیماری چشمی شامل موارد زیر می شود:

علت تنبلی چشم

درمان تنبلی چشم در بزرگسالان

بروز بیماری آمبلیوپیا ارتباط مستقیمی با مشکلات مغزی دارد. در این مورد، مسیر های عصبی در داخل مغز که مسئول پردازش بینایی هستند به درستی عمل نکرده و دچار اختلال می شوند. در نتیجه این اختلال مغز از هر دو چشم به اندازه یکسان اطلاعات دریافت نکرده و بیشتر تمایل به استفاده از یکی از چشم ها دارد.

شرایط و عوامل بسیاری می توانند باعث وابستگی بیشتر مغز به یکی از چشم ها شود. این عوامل شامل موارد زیر می شود:

به مرور زمان چشمی که کمتر از آن استفاده می شود، تنبل و تنبل تر خواهد شد.

تشخیص تنبلی چشم

درمان تنبلی چشم در بزرگسالان

بیماری آمبلوپیا یا تنبلی چشم معمولاً فقط برای یکی از چشم ها اتفاق افتاده و در مراحل اولیه والدین و حتی خود کودک متوجه بروز آن نخواهد شد. به همین خاطر معاینات منظم چشم ها در نوزادان و کودکان اهمیت بسیاری داشته و حتی در صورتی که ظاهر چشمان کودک سالم است باید برای تشخیص به موقع آن چشمان کودک مورد معاینه پزشک متخصص قرار بگیرد. انجمن چشم پزشکان آمریکا توصیه می کند که بهتر است کودکان در سنین 6 ماهگی و 3 سالگی تحت معاینه چشم قرار گرفته و از سن 6 تا 18 سال، به فاصله هر 2 سال یکبار به چشم پزشک مراجعه کند.

پزشک متخصص برای ارزیابی وضعیت بینایی فرد از آزمایش چشم استاندارد استفاده می کند. معمولاً این آزمایشات شامل موارد زیر می شود:

همچنین پزشک در حین انجام آزمایشات به بررسی قدرت عضلات چشم و قدرت تمرکز آن ها دقت نموده و آن ها را نیز مورد بررسی قرار خواهد داد. معمولاً پزشک به دنبال تشخیص تفاوت های بین هر دو چشم و انحراف به چپ چشم خواهد بود. در اکثر موارد می توان با استفاده از آزمایشات چشمی و معاینه بیماری تنبلی چشم را تشخیص داد.

درمان تنبلی چشم

درمان تنبلی چشم در بزرگسالان

مؤثر ترین راه برای درمان آمبلیوپیا درمان مشکلات چشمی به وجود آورنده این بیماری است. به بیان دیگر باید به چشم کمک کرد تا بتواند به حالت عادی بازگشته و وظیفه خود را به خوبی انجام دهد. درمان های اولیه برای تنبلی چشم شامل عینک، لنزهای تماسی، پچ چشمی، قطره یا درمان بینایی می شود. هر چقدر تنبلی چشم سریع تر تشخیص داده شده و تحت درمان قرار بگیرد، نتیجه بهتری نیز حاصل خواهد شد. خوشبختانه بیماری آمبلیوپیا حتی اگر در بزرگسالی نیز تشخیص داده شود قابل درمان بوده و جای نگرانی نیست.

اگر بیماری تنبلی چشم کودک یا نوزاد به خاطر نزدیک بینی، دور بینی یا آستیگماتیسم یکی از چشم ها باشد می توان از عینک یا لنزهای تماسی اصلاحی استفاده کرد. تجویز این نوع شیوه های درمانی باید توسط دکتر متخصص صورت بگیرد.

پوشاندن چشم سالم با استفاده از چشم بندهای مخصوص می تواند به استفاده و قوی تر شدن چشم ضعیف تر کمک زیادی کند. احتمال زیاد پزشک معالج پس از تشخیص تنبلی چشم و علت آن، مصرف روزانه 1 تا 2 ساعته از چشم بند را تجویز خواهد کرد. البته مدت زمان استفاده از این چشم بند بستگی به شدت تنبلی چشم دارد. این چشم بند باعث می شود تا مغز از چشم ضعیف تر برای دیدن استفاده کرده و در نتیجه به مرور وضعیت هر دو چشم با هم برابر شود.

قطره های چشمی همانند چشم بند عمل می کنند. زیرا با ریختن قطره در داخل چشم سالم، قدرت دید آن کاهش یافته و در نتیجه مغز به استفاده از چشم ضعیف تر ترغیب می شود. در حقیقت استفاده از قطره های چشمی جایگزینی برای استفاده از چشم بند بوده و به صورت همزمان با هم استفاده نمی شود.

در صورتی که چشم فرد چپ شده باشد یا به سمت جهت مخالف چرخیده باشد، ممکن است برای درمان عضلات چشمی نیاز به عمل جراحی باشد. برای درمان تنبلی چشم در این افراد، ابتدا باید انحراف چشم درمان شده و سپس با استفاده از چشم بند یا ورزشهای چشمی تنبلی چشم به طور کامل درمان شود. البته واژه «عمل جراحی تنبلی چشم» واژه درستی نبوده و بهترین واژه جایگزین استفاده از «عمل جراحی استرابیسموس» یا همان عمل جراحی برطرف کردن انحراف چشم است. گاهی اوقات برای برطرف کردن استرابیسموس چشم فرد به بیش از یک عمل جراحی نیاز خواهد بود. همچنین در بعضی از موارد بعد از انجام عمل جراحی استرابیسموس برای استفاده همزمان از هر دو چشم، نیاز است تا فرد از عنیک های مخصوص با لنزهای پریسم prism استفاده کند تا درمان تنبلی چشم مؤثر واقع شود.

بعضی از افراد بر این باورند که استفاده از چشم بندها نه تنها به بهبود تنبلی چشم کمک نکرده بلکه به مرور زمان باعث بروز عیوب انکساری چشم و تشدید تنبلی می شود.

ما نیز به کلی این گفته را رد نمی کنیم ولی فقط در موارد زیر چنین احتمالی وجود دارد:

درمان تنبلی چشم در نوجوانان و بزرگسالان

برای سال های متمادی، پزشکان بر این باور بودند که تنبلی چشم در صورتی که در کودکی مداوا نشود، دیگر هیچ امیدی به بهبود آن نبوده و نمی توان در سنین بزرگسالی آن را درمان کرد. به گفته پزشکان متخصص بهترین و حیاتی ترین زمان برای شروع درمان تنبلی چشم سن 8 سال است و با عبور از این زمان درمان آن غیر ممکن خواهد شد. اما تحقیقات و مطالعات جدید نشان داده است که می توان تنبلی چشم نوجوانان و بزرگسالان را با استفاده از برنامه های کامپیوتری ای که باعث تحریک تغییرات عصبی می شوند درمان نموده و کیفیت و دقت بینایی فرد را تا حد قابل توجهی بهبود بخشید.

یکی از این برنامه های کامپیوتری که با نام RevitalVision تولید شده در بهبود بینایی کودکان و بزرگسالان مبتلا به تنبلی چشم موفق بوده و توانسته است تا کیفیت بینایی فرد را تا حد زیادی به حالت نرمال خود بازگرداند. این شیوه درمانی شامل 40 جلسه 40 دقیقه ای می شود که برای اتمام آن چندین هفته زمان نیاز است. در مطالعه آزمایشگاهی ای که بر روی 33 کودک و بزرگسال مبتلا به تنبلی چشم صورت گرفت (افراد 9 تا 54 ساله)، نزدیک به 70.5 درصد از افراد بعد از استفاده از تمرینات RevitalVision بینایی شان تا حد قابل قبولی بهبود یافته بود.

درمان تنبلی چشم در بزرگسالان

تنبلی چشم یا همان آمبلوپیا زمانی اتفاق می افتد که مغز چشم سالم را برای دیدن انتخاب می کند و در نهایت یکی از چشم ها کارایی خود را از دست می دهد.  در نهایت نیز مغز به کلی سیگنال های دریافتی از چشم ضعیف یا همان چشم «تنبل» را نادیده گرفته و دیگر به آن ها توجهی نمی کند. چنین وضعیتی باعث اختلال بینایی فرد و در نتیجه تنبلی چشم خواهد شد.

نکته مهم در تنبلی چشم و درمان آن، تشخیص به موقع و شروع روند درمانی است. بهترین سن برای درمان تنبلی چشم کودکان سنین 7 تا 9 سال بوده و بعد از گذشت این زمان طلایی درمان کار دشوار تری خواهد بود. در نتیجه حتماً برای انجام تست های بینایی در سنین گفته شده اقدام کنید و در صورت تشخیص ابتلای کودک بلافاصله برای شروع روند درمان با پزشک متخصص مشورت کنید. بسیاری از کودکان با استفاده از چشم بندها مشکل داشته و از زدن آن ها ممانعت می کنند. در این صورت بهتر است برای درمان های جایگزین با پزشک متخصص صحبت کرده و از درمان های دیگری برای کودکتان استفاده کنید.

منابع:

https://www.healthline.com/health/lazy-eye#outlook

https://www.allaboutvision.com/conditions/amblyopia.htm

منبع مطلب : pezeshket.com

مدیر محترم سایت pezeshket.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

درمان به روش بستن چشم در بزرگ‌سالان مبتلا به تنبلی چشم آمتروپیک - مجله چشم‌پزشکی بینا

هدف: تعیین تاثیر درمان به روش بستن چشم بر حدت بینایی بیماران بزرگ‌سال مبتلا به تنبلی چشم آمتروپیک.

روش پژوهش: در یک کارآزمایی بالینی تصادفی‌شده، 66 بیمار 35-9 ساله مبتلا به تنبلی چشم آمتروپیک مراجعه‌کننده به درمانگاه صدری شاهرود، انتخاب و به طور تصادفی (یک در میان) به گروه آزمون و شاهد تقسیم شدند. حدت بینایی هر دو چشم در افراد هر دو گروه بر اساس لوگمار (LogMAR) تعیین شد. در گروه آزمون، با توجه به حدت بینایی چشم مبتلا به تنبلی چشم،  3 تا 6 ساعت استفاده از پد چشمی در ساعات بیداری بر روی چشم سالم توصیه گردید. در گروه شاهد هیچ‌گونه مداخله‌ای صورت نگرفت. حدت بینایی هر دو چشم در هر دو گروه در مقاطع 3 و 6 ماه بعد از درمان نیز تعیین شد.

یافته‌ها: میانگین سنی افراد مورد مطالعه 6/4±16 سال در گروه آزمون و 1/7±2/17 سال در گروه شاهد بود (42/0P=). میانگین حدت بینایی در گروه آزمون در زمان شروع درمان 17/0±39/0 لوگمار بود که 3 ماه بعد به 09/0±19/0 لوگمار و در 6 ماه بعد از درمان به 03/0±07/0 لوگمار رسید (0001/0P<). میانگین حدت بینایی در گروه شاهد، در شروع مطالعه و در ماه‌های سوم و ششم مطالعه، به ترتیب 11/0±3/0، 14/0±29/0 و 1/0±26/0 لوگمار بود که تفاوت معنی‌داری نداشتند. به علاوه، تفاوت میانگین حدت بینایی بین گروه آزمون و شاهد در زمان شروع مطالعه معنی‌دار نبود ولی در ماه‌های سوم و ششم به طور معنی‌داری در گروه آزمون بالاتر بود. تفاوت معنی‌داری بین میانگین‌های حدت بینایی چشم براساس زمان‌های مختلف توصیه‌شده برای بستن چشم سالم (2، 4-3 و 6-5 ساعت) وجود نداشت.

نتیجه‏گیری: درمان تنبلی چشم به روش بستن چشم سالم، در افراد بزرگ‌سال نیز موجب افزایش حدت بینایی می‌گردد و سن افراد مانعی برای این بهبود بینایی نمی‌باشد. لذا کاربرد روش بستن چشم جهت برنامه‌ریزی درمان و بازتوانی بزرگ‌سالان مبتلا به تنبلی چشم پیشنهاد می‌گردد.

· مجله چشم‌پزشکی بینا 1385؛ دوره 12، شماره 2: 176-171.

منبع مطلب : binajournal.org

مدیر محترم سایت binajournal.org لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

آیا درمان تنبلی چشم در بزرگسالی امکان پذیر است؟ - قسمت دوم

درمان تنبلی چشم در بزرگسالان

نتیجه کاهش پلاستیسیته مغز

بدون شک، اگر ویژن‌تراپی در سنین پایین‌تر انجام گیرد، نتیجه بهتری در بر خواهد داشت. با افزایش سن ، پلاستیسیته مغز کاهش می‌یابد.

سیستم بینایی توانایی آداپته کردن خود با شرایط را دارد، بنابراین می‌تواند علی‌رغم محدودیت‌ها به کار خود ادامه دهد. دکتر سوزان بری پزشک متخصص مغز واعصاب یک مثال برجسته در این موضوع است. او برخلاف وجود مشکل در بینایی خود، فردی موفقی در زندگی بوده است. در اینجا او از تجربیات خود می‌گوید: «ما همه روزه با مبتلایان بسیاری  مواجه‌ایم که علی‌رغم مشکلات بینایی خود، پشتکار زیادی به خرج می‌دهند. این بدان معنا نیست که این مشکل مشکلی ساده است؛ برای مثال مکن است با دانشجویانی روبرو شویم که نمرات بالایی دارند اما برای یادگیری دروس خود مجبورند که دو برابر سایرین وقت بگذارند.»

درمان تنبلی چشم در بزرگسالان

احتمالا شبهات درمورد این که آیا تنبلی چشم در بزرگسالی قابل درمان هست یا خیر، به تحقیقات انجام شده در دانشکده پزشکی هاروارد بر روی تنبلی چشم در گربه‌ها باز می‌گردد.

در ابتدا محققان بر این باور بودند که این گربه‌ها از آنجایی که مدت زمان زیادی از عمر خود، یعنی چیزی در حدود 2 الی 8 سال  را تحت شرایط بسیار دشوار جهت رشد قوه بینایی به سر برده‌اند؛ قادر به بازیابی قدرت بینایی خود نیستند. اما حالا ما می‌دانیم که با افزایش سن، درمان تنبلی چشم غیرممکن نمی‌شود، بلکه دشوارتر می‌گردد.

دکتر بری در کتاب خود به یک نمونه جالب اشاره می‌کند که پلاستیسیته مغز وی در سن بالا درمان پذیرفته است.

ماجرای رد گرین

دکتر گرین می‌گوید: «یکی از دوستان من با نام مستعار رد گرین رابطه معنی داری را بین مکان واقعی اجسام در فضا با نقطه‌ای که چشمانش به آن سو می‌نگریستند یافت. همچنین او با وجود تنبلی چشم، سال‌ها مشغول نقاشی منازل بود. چشم راست او از دوران خردسالی، دید بسیار ضعیفی داشت. در تمام طول عمر، دنیا برای او با دید چشم راست، شبیه به شیشه بخار گرفته حمام بود.

در پنجاه سالگی، چشم چپ یا همان چشم سالم او رو به زوال گذاشت، این شرایط وخیم باعث شد که بینایی چشم راست به سمت بهبودی بگراید. هم اکنون بینایی چشم راست وی 20/20 است. موارد مشابه زیادی به ثبت رسیده‌اند که در آن‌ها با ضعیف شدن چشم سالم، چشم تنبل بهبودی خود را باز یافته است.»

این داستان دکتر بری، دارای پشتوانه علمی نیز هست:

طبق نتایج حاصله از بررسی‌های علمی که دست کم در 50 سال اخیر صورت گرفته و در مقالات علمی به چاپ رسیده‌اند، درمان تنبلی چشم در بزرگسالی امکان‌پذیر است. در سال 1957، کارل کوپفر مقاله‌ای را ترجمه کرد که در آن نشان می‌داد تعداد زیادی از مبتلایان به این عارضه، پس از گذراندن یک دوره 4 هفته‌ای ویژن تراپی، به سطح بالایی از بهبودی رسیده‌اند. در سال 1977، مارتین بیرنبائوم و همکارانش، با ارائه یک مقاله مروری بر روی 23 مقاله دیگر، نشان دادند که بهبودی تنلی چشم در همه سنین امکان پذیر است. متاسفانه، این مقاله و بسیاری از تحقیقات دیگر، هنوز هم توسط برخی پزشکان نادیده گرفته می‌شوند و ایشان همچنان بر این باورند که درمان تنبلی چشم فقط در خردسالی امکان پذیر است.

داستان موفقیت: درمان تنبلی چشم

خوب، حالا به سوال اولیه خود بازمی‌گردیم: آیا تنبلی چشم در بزرگسالان نیز درمان پذیر است؟

قطعا. شما تجربیات دکتر بری را مطالعه کردید. همچنین دکتر دن فورتنبیکر نیز تجربیات بسیاری در درمان تنبلی چشم با استفاده از روش ویژن تراپی دارد.

خبر خوب برای افراد بزرگسال این است که امکان بهبودی در دید چشم تنبل آن‌ها وجود دارد اما متاسفانه تضمینی برای آن نیست. موارد با هم متفاوتند و هر بیماری باید به طور جداگانه مورد بررسی و ارزیابی توسط تست عملی بینایی قرار گیرد.

به هر حال ما به شما توصیه می‌کنیم که با یک پزشک متخصص مشورت کرده تا بدانید آیا تنبلی چشم شما قابل درمان هست یا خیر. 

ترجمه: مهسا سزاوار یگانه - کارشناس مهندسی پزشکی واحد علمی شرکت تجهیزات پزشکی ماهان طب

مجله پزشکی ماهان مدیکال

منبع مطلب : mahanmedical.com

مدیر محترم سایت mahanmedical.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب

مطالب تصادفی