دسته‌بندی‌ها

  • منتشر شده در سه شنبه ۱۳۹۹/۱۱/۲۸
سیم های برق و روکش آنها را از چه موادی می سازند چرا

سیم های برق و روکش آنها را از چه موادی می سازند چرا را از سایت نکس ایران دریافت کنید.

سیم های برق و روکش آنها را از چه موادی می سازند؟ چرا؟

ستاره | سرویس علوم - آیا می‌دانید سیم های برق و روکش آنها را از چه موادی می سازند؟ چرا؟ حتما می‌دانید که انرژی الکتریکی که در نیروگاه‌های برق تولید می‌شود از راه کابل و سیم به خانه، مدرسه، بیمارستان‌ها و... منتقل می‌شود. حتی اگر شما بخواهید که یک کاردستی ساده مثل یک چراغ قوه درست کنید، به سیم نیاز خواهید داشت. پس لازم است بدانید که مواد تشکیل دهنده سیم برق چیست؟ برای ساختن سیم های برق از چه فلزی استفاده می شود؟ برای یافتن جواب این سوالات با ما همراه باشید.

سیم های برق و روکش آنها را از چه موادی می سازند چرا

سیم های برق و روکش آنها را از چه موادی می سازند؟ چرا؟

سیم‌های برق از فلزات هادی ساخته می‌شوند و از بین فلزاتی که به عنوان هادی در ساختمان سیم‌ها و کابل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، استفاده از مس رایج‌تر است. سیم‌های مسی به راحتی جریان الکتریسیته را از خود عبور می‌دهند و رسانای خوبی برای جریان برق هستند. یک هادی جریان الکتریکی (منظور از هادی، انتقال دهنده است) با روکش عایق، سیم روکش دار یا سیم عایق دار نامیده می‌شود و در صورتی که چند هادی عایق بندی شده را در داخل یک غلاف مشترک قرار دهید، به مجموعه‌ی ایجاد شده کابل گفته می‌شود. (مانند تصویر بالا)

روکش سیم‌های برق را معمولا از جنس پلاستیک می‌سازند؛ پلاستیک‌ها به دلیل عایق بودن، در دسترس بودن و هزینه کم، گزینه مناسبی برای عایق سیم‌های برق هستند.

چرا در سیم های برق از مس استفاده می شود؟

مس با درجه خلوص متفاوتی در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد. قبل از اینکه در این مورد بیشتر توضیح دهیم باید بدانید که درجه خلوص فلزات، معیار مشخص شده‌ای است که با توجه به آن میزان خالص بودن یک ماده یا فلز تعیین می‌گردد. معمولاً فلزات مختلفی که در سطح طبیعت یافت می‌شوند و یا در آزمایشگاه‌ها و مصارف مختلف صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، کاملا خالص نبوده و مقادیری ناخالصی با خود به همراه دارند. از این رو برای آنکه مشخص شود میزان خلوص فلزات چه مقداری است از واحدی به نام واحد درجه خلوص استفاده می‌گردد.

حال که با درجه خلوص آشنا شدید شاید جالب باشد بدانید که در صنعت سیم سازی معمولا از مس با درجه خلوص بالاتر از ۹۹.۵ درصد استفاده می‌شود تا از فعل و انفعالات شیمیایی ناخالصی‌ها جلوگیری به شود. همچنین مس در مقابل اثرات جوی مقاوم است و دارای استحکام مکانیکی مطلوب می‌باشد و به سهولت می‌توان آن را به اشکال دلخواه درآورد.

سیم های برق و روکش آنها را از چه موادی می سازند چرا

آلومینیوم در سیم سازی

آلومینیوم یکی دیگر از فلزات قابل استفاده در سیم‌های برق است. مقاومت مخصوص آلمینیوم ۱.۶۵ برابر مس است است و وزن مخصوص آن سه برابر کمتر از مس و قیمت آن نیز کمتر است.

نکته: مقاومت و رسانایی ویژه الکتریکی خصوصیت ذاتی مواد است که میزان مقاومت آنان نسبت به جریان الکتریکی را نمایش می‌دهد.

اکسید شدن در برابر رطوبت را می‌توان یکی از نقاط ضعف آلمینیوم در مقایسه با مس دانست. در واقع عوامل جوی بخصوص رطوبت روی آلومینیوم تاثیر منفی گداشته و در اثر اکسیده شدن آن، اکسید آلومینیوم حاصل می‌شود که ماده حاصل در برابر جریان الکتریکی بصورت عایق عمل می‌کند.

یکی دیگر از دلایلی که از کاربرد آلیومینیوم در صنعت سیم سازی کمتر از مس است، این است که استحکام مکانیکی آلومینیوم و نرمش آن برای شکل دهی به خوبی مس نیست و به این دلایل آلومینیوم کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اما در سالهای اخیر به علت افزایش سریع قیمت مس، آلومینیوم بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است. علاوه بر این طی سال‌های اخیر برای رفع مشکلات ناشی از حساسیت آلومینیوم نسبت به عوامل جوی مانند رطوبت، سیم‌های آلومینیومی را به جدار نازکی از مس مجهز می‌کنند. این سیم‌ها، سیم‌های آلومینیومی با جدار مسی نام گرفته‌اند.

جمع بندی

در این مطلب در مورد مواد تشکیل دهنده سیم برق و اینکه سیم های برق و روکش آنها را از چه موادی می سازند؟ چرا؟ بطور کامل توضیحاتی به شما ارائه دادیم. اگر شما نیز اطلاعات بیشتری در این خصوص دارید، آن را از طریق ارسال نظر با سایر مخاطبین ستاره به اشتراک بگذارید.

منبع مطلب : setare.com

مدیر محترم سایت setare.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

سیم های برق و روکش آنها را از چه موادی می سازند چرا ؟ صفحه 31 علوم چهارم

جواب فکر کنید صفحه ۳۱ کتاب علوم تجربی پایه چهارم دبستان ابتدایی سیم های برق و روکش آنها را از چه موادی می سازند چرا ؟ از سایت نکس لود دریافت کنید.

جواب بچه ها در نظرات پایین سایت

مهدی : جنس سیم های برق را به دلیل اینکه الکتریسیته را به راحتی از خود عبور دهند از مس می سازند واما روکش سیم ها را برای جلوگیری از برق گرفتگی از مواد پلاستیکی می سازند.

نویسنده : جنس سیم های برق را از فلز مس می سازند به دلیل:1- هزینه کمتر2- رسانای الکتریسیته3- مفتول پذیری4- …..روکش ها را از پلاستیک می سازند به دلیل:1- عایق الکتریسیته2- هزینه کمتر3- وجود مواد اولیه4- ……

نویسنده :‌سیم های برق را از مس و آلومینیوم می‌سازند ک مس رایج تر است و روکش آن ها را از پلاستیک ک عایق الکتریسیته است می‌سازند تا از برق گرفتگی جلوگیری کند.

منبع مطلب : nexload.ir

مدیر محترم سایت nexload.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

خبرهای داغ 24 ساعت گذشته

سیم های برق و روکش آنها را از چه موادی می سازند چرا

سیم های برق و روکش آنها را از چه موادی می سازند؟ مواد تشکیل دهنده سیم ها و کابل ها

سیم های برق و روکش آنها را از چه موادی می سازند؟ مواد تشکیل دهنده سیم ها و کابل ها

سیم های برق و روکش آنها را از چه موادی می سازند؟

سیم های برق و روکش آنها را از چه موادی می سازند؟

مواد تشکیل دهنده سیم ها و کابل ها ، برای برق رسانی به نقاط مختلف از سیم و کابل استفاده می شود که در ساختمان آنها فلزات هادی جهت حمل جریان برق به نقاط مورد نظر و عایق های مناسب به منظور جلوگیری از نشست جریان به نقاط دیگر به کار گرفته می شود. یک هادی با روکش عایق ،سیم روکش دار یا سیم عایق دار نامیده می شود و در صورتی که چند هادی عایق بندی شده در داخل یک غلاف مشترک قرار گیرند این مجموعه کابل نامیده می شود

منبع مطلب : shayasystem.blogsky.com

مدیر محترم سایت shayasystem.blogsky.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب

مطالب تصادفی