دسته‌بندی‌ها

  • منتشر شده در شنبه ۱۳۹۹/۱۱/۱۱
در والیبال به بازیکنی که به همه جای زمین می رود و کوتاه قدتر است چه میگویند

در والیبال به بازیکنی که به همه جای زمین می رود و کوتاه قدتر است چه میگویند را از سایت نکس ایران دریافت کنید.

آشنایی با پست لیبرو در والیبال

آشنایی با پست لیبرو در والیبال

در والیبال به بازیکنی که به همه جای زمین می رود و کوتاه قدتر است چه میگویند

تعویض بازیکن لیبرو جزو تعویضی های بازی به حساب نمی آید

آشنایی با پست لیبرودر والیبال، لیبرو (Libero) به بازیکنی گفته می شود که در دفاع متخصص است. پست تدافعی لیبرو در والیبال اصلا از همان پست لیبرو در ورزش فوتبال گرفته شده است. پستی که توسط فرانس بکن بایر (Franz Beckenbauer) بازیکن اسبق تیم ملی فوتبال آلمان در دهه هفتاد میلادی شکل پیدا کرد و به جهان فوتبال معرفی شد.

رسما پست لیبرو والیبال در سال 1998 توسط فدراسیون جهانی والیبال (FIVB) تعریف شد. به دلیل آنکه این پست، پستی دفاعی تلقی می شد و بازیکنی که در این پست بازی می کرد نقشش شبیه بازیکن لیبرو یا همان Sweeper در فوتبال بود، این پست همان لیبرو نام گذاری شد.

محدودیتهای پست لیبرو :1- هر تیم این حق را دارد که حداکثر یک بازیکن لیبرو در زمین داشته باشد.2- بازیکن لیبرو می بایست از لباسی استفاده کند که رنگ آن با دیگر هم تیمی ها متضاد باشد.3- لیبرو اجازه زدن سرو (سرویس)، بلوک کردن و یا سعی در بلوک کردن توپ (در دیوار دفاعی) را ندارد.4- تعویض بازیکن لیبرو جزو تعویضی های بازی به حساب نمی آید ( بدین ترتیب تعداد تعویض در این پست نا محدود است.)

5- تعویض بازیکن لیبرو می بایست فقط زمانی صورت گیرد که توپ خارج از زمین است و یا بازی به هر دلیلی متوقف است.

6- بازیکن لیبرو حق حمله ندارد و نمی تواند در حمله تهاجمی شرکت کند (اما اگر به طور تحمیلی مجبور شد می تواند پاس حمله بدهد به شرط اینکه شرایط خاصی را رعایت کند).7- بازیکن لیبرو حق ندارد به بازیکن های جلو اضافه شود و همیشه جزء سه نفر عقب زمین است یک لیبرو مانند بازیکنان دیگر دارای شماره خاص خود است.

در والیبال به بازیکنی که به همه جای زمین می رود و کوتاه قدتر است چه میگویند

پست لیبرو والیبال در سال 1998 توسط فدراسیون جهانی والیبال تعریف شد

وظایف و خصوصیات بازیکن لیبرو:1- این بازیکن متخصص در وظایف دفاعی در منطقه back row است و قابلیت آنرا دارد که توپهای ضربه زده شده از سمت حریف را جهت کسب امتیاز جمع کرده و آنها را به سمت بازیکنان خودی کنترل کند تا آنها با توپهای کنترل شده تدارک حمله را ببینند.

2- این بازیکن معمولا از قدرت خوبی جهت دفع و جمع کردن ضربات برخوردارست.3- بازیکن لیبرو باید از سرعت خوبی برای حرکت در زمین بویژه در خط عرضی برخوردار باشد.4- این بازیکن حالت تعدیل در بازیکن مهاجم بوجود می آورد یعنی بازیکن مهاجمی که سه دور در خط جلو بازی می کند و به صورت چرخشی باید به عقب برگردد در این زمان، با ورود لیبرو به جای آن سه دور می تواند به راحتی بر روی نیمکت استراحت کند.

توجه داشته باشید : بازیکن لیبرو می تواند همچنین کاپیتان تیم نیز باشد.منبع: daneshnameh.roshd.ir

منبع مطلب : www.beytoote.com

مدیر محترم سایت www.beytoote.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

درباره ورزش والیبال

درباره ورزش والیبال

ورزش والیبال در سال ۱۸۹۵ در کشور آمریکا و به وسیله ویلیام مورگان ابداع شد. بعد به سرعت فراگیر شد؛ به طوریکه در بازی های المپیک تابستانه ۱۹۶۰ برای اولین بار در برنامه بازی های المپیک قرار گرفت و امروزه تقریبا در تمام دنیا بازی میشود. این رشته تقریبا برای تمام گروه‌های سنی مطلوب است و وسایل بازی شامل توپ و تور است. امروزه، بیش از ۸۰۰ میلیون بازیکن بازی والیبال در سراسر دنیا وجود دارند، که ۴۶ میلیون نفر از آنها از ایالات متحده آمریکا هستند.

بر اساس اطلاعات کمیته المپیک، بازی والیبال بالاتر از فوتبال، تنیس و دیگر ورزش ها محبوب ترین ورزش بازی های المپیک است. ورزش والیبال قهرمانی جهان قدیمی ترین و مهمترین رویداد والیبال بعد از بازی های المپیک است که هر چهار سال یک بار با شرکت تیمهای ملی والیبال مردان و زنان برتر جهان در یکی از کشورهای دنیا برپا میشود . همچنین ، جام جهانی، لیگ جهانی و جام بزرگ قهرمانان جهان به ترتیب معتبرترین تورنمنت های ورزش والیبال در دنیا هستند. لیگ های متعددی از جمله لیگ سری آ و پرو آ در کشورهای مختلف بوجود آمده اند که جزء مسابقات داخلی آن کشور محسوب میشوند.

قوانین و مقررات والیبال

▪ تعداد کل بازیکنان هر تیم: یک تیم ورزش والیبال متشکل از ۶ تا ۱۲ بازیکن میباشد که از این تعداد یک نفر بازیکن لیبرو – ازاد است.

▪ تعداد بازیکنان داخل زمین: ۶ نفر.

▪ تعداد کل داوران: ۱۰ نفر( یک داور بالا، یک داور پایین و یک داور ذخیره- ۴ داور خط و یک داور خط ذخیره- یک نویسنده و یک کمک نویسنده.)

▪ اندازه زمین: طول زمین والیبال ۱۸ و عرض آن ۹ است. 

▪ نِت (تور): برخورد توپ به لبه تور اشکال ندارد و خطا نیست.

▪ مقدار باد توپ: معمولاً با فشار انگشتان شصت بر روی توپ مشخص می شود.

▪ وزن و رنگ توپ: وزن توپ ۲۶۰ گرم است و تا ۱۰ گرم کمتر یا بیشتر اشکال ندارد و رنگ آن مخلوطی از زرد و آبی و سفید می باشد. (استاندارد فدراسیون جهانی)

▪ شروع بازی: شروع بازی به وسیله سکه توسط داور قرعه کشی می شود تا یک تیم زمین و تیم دیگر توپ را انتخاب کند.

▪ زمان بازی: ۵ گیم بصورت رالی، ۴ ست با نتیجه ۲۵ امتیاز و ست آخر با نتیجه ۱۵ امتیاز می باشد. (البته در مسابقات مدارس ۳ گیم می باشد.)

▪ تعداد استراحت: در امتیاز ۸ و ۱۶، اولین تیمی که به این امتیاز رسید یک استراحت فنی به مدت یک دقیقه به هر دو تیم داده می شود. هر تیم به غیر از استراحت فنی دارای ۲ استراحت ۲۰ ثانیه ای می باشد.

▪ روش تعویض بازیکنان: داور ابتدای خط یک سوم رو به تور می ایستد و همانجا بازیکن ورودی، تابلوی شماره تعویض را به بازیکن خود می دهد. (در قسمت یک سوم زمین)

▪ تعداد تعویض: هر تیم ۶ تعویض می تواند داشته باشد. مثلاً اگر بازیکن شماره ۵ به جای بازیکن شماره ۸ وارد زمین شد، در تعویض بعدی حتماً ۸ باید به جای ۵ وارد زمین شود (یک رفت و یک برگشت).

▪ شماره بازیکنان: از ۱ الی ۱۵ (البته در مسابقات جوانان شماره بالاتر اشکال ندارد).

▪ طریقه زدن توپ (سرویس): سرویس از پشت خط عرضی و با سوت داور زده می شود و باید توپ از دست جدا شود.

▪ پهنای خطوط: پهنای خطوط زمین والیبال ۵ سانتی متر می باشد.

▪ اخطار: برای اخطار داور کارت زرد به بازیکن نشان می دهد و یک امتیاز هم به تیم مقابل تعلق می گیرد و اگر سرویس هم داشته باشند به تیم مقابل واگذار می شود.

▪ اخراج و جریمه آن: داور کارت قرمز نشان میدهد و بازیکن یک ست اخراج میشود. و تیمی که اخراجی داشته، یک امتیاز از دست میدهد و بازیکن اخراج شده باید روی صندلی پشت نیمکت ذخیره ها بنشیند.

▪ ارتفاع تور تا زمین: برای بزرگسالان در بخش مردان ۴۳/۲ متر و در بخش زنان ۲۴/۲ متر می باشد.

▪ بازی مساوی: نتیجه تساوی برای مسابقه والیبال وجود ندارد و اگر امتیاز هر دو تیم در یک ست ۲۴ یا ۱۴ شود، بازی ادامه خواهد داشت تا اینکه یک تیم با اختلاف ۲ امتیاز برنده شود.

▪ لیبرو: لیبرو بازیکنی است که رنگ پیراهنش با سایر هم تیمی هایش متفاوت است و تنها میتواند توپ را جمع کند و پاس بدهد ولی حق سرویس و آبشار را ندارد و تعویضش در ورقه نوشته نمی شود و هنگامی که در منطقه ۵ قرار داشت، موقع چرخش بیرون میرود و با بازیکن های مناطق ۱- ۶- ۵ میتواند تعویض شود.

▪ ابعاد تور: طول تور ۵/ ۹ و عرض آن ۱ متر است. و از سوراخ های مربع شکلی به ضلع ۱۰ سانتیمتر تشکیل شده است. پارچه ای از جنس کتانی به ضخامت ۵ سانتیمتر به لبه بالایی تور دوخته شده است.

ارتفاع تور از مرکز زمین 2. 43 متر است. تعیین ارتفاع تور برای خردسالان و نوجوانان به عهده مجمع ملی گذاشته میشود. هر دو انتهای تور از زمین به یک فاصله هستند و نباید حتی ۲ سانتیمتر بالاتر از میزان برقرار باشند.

پارچه ای از جنس کتانی که عرض آن ۵ سانتیمتر بوده و سفید رنگ میباشد، در کناره های تور و عمود بر لبه های آن کشیده میشود.

- تعویض لیبرو همیشه پس از یک رالی انجام میشود .

- در ست پنجم برای انتخاب زمین با سرویس، داور قرعه کشی میکند . در امتیاز ۸، جای تیمها در زمین عوض شده و استراحت فنی هم وجود ندارد و تنها هر تیم میتواند درخواست یک وقت استراحت نماید.

- چرخش بازیکن در مناطق زمین در جهت حرکت عقربه های ساعت انجام میشود .

- اگر یک تیم امتیازی از تیم در برابر که سرویس میزند بگیرد، چرخش انجام میشود . چرخش بازیکنان به این صورت است که بازیکن منطقه ۱ به منطقه ۶، منطقه ۶ به منطقه ۵، منطقه ۵ به منطقه ۴، منطقه ۴ به منطقه ۳، منطقه ۳ به منطقه ۲ و منطقه ۲ به منطقه ۱ میرود .

- آنتن موجود در طرفین بالای تور، محدوده زمین را مشخص میکند و اگر توپ با برخورد به آنتن، به زمین حریف برسد، قبول نیست. ارتفاع آنتن هم ۱۸۰ سانتیمتر میباشد .

- توپ سرویس، دفاع روی تور ندارد.

- تماس بدن با تور، عبور تمام پا از خط و حمل توپ با دست خطا میباشد .

- اگر تیمی در ست نخست سرویس بزند، در ست دوم تیم مقابل زننده اولین سرویس خواهد بود.

- اگر در بالای تور دو یار مقابل، هم زمان به توپ ضربه بزنند، سرویس تکرار میشود و اگر روی نوار قل خورد و به آنتن برخورد نمود، سرویس دوباره تکرار میشود ولی اگر در داخل زمین هر تیمی افتاد، امتیاز به نفع تیم مقابل میباشد .

- سرویس باید از قسمت پشت خط عرضی زده شود.

- در هنگام بازی، با هر قسمت از بدن میتوان به توپ ضربه زد.

منبع مطلب : www.beytoote.com

مدیر محترم سایت www.beytoote.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب

مطالب تصادفی