دسته‌بندی‌ها

  • منتشر شده در سه شنبه ۱۳۹۹/۱۱/۱۴
قرص ستیریزین 10 شفا برای چیست

قرص ستیریزین 10 شفا برای چیست را از سایت نکس ایران دریافت کنید.

داروی ستیریزین چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف ستیریزین

قرص ستیریزین 10 شفا برای چیست

ستیریزین چیست و چه کاربردی دارد؟

نام تجاری داروی ستیریزین: زیرتک

نام رایج دارو: ستیریزین

توجه: مطلبی که مطالعه می‌کنید صرفا جنبه‌ی افزایش آگاهی دارد و به هیچ وجه جایگزین توصیه‌های پزشک نیست. برای مصرف دارو، آگاهی از عوارض جانبی، تداخل دارویی و موارد مرتبط دیگر لازم است حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

داروی ستیریزین نوعی آنتی‌هیستامین است که برای از بین بردن علائم آلرژی مثل آب‌ریزش چشم، آب‌ریزش بینی، خارش چشم و بینی، عطسه، کهیر و خارش استفاده می‌شود.

نحوه‌ی عمل‌کرد

عملکرد ستیریزین به شکل انسداد یک ماده طبیعی هیستامین (ماده‌ای که بدن طی یک واکنش آلرژیک تولید می‌کند) است.

داروی ستیریزین از کهیرزدگی یا حساسیت‌های جدی مثل آنافیلاکسی جلوگیری نمی‌کند. بنابراین اگر پزشک شما اپی‌نفرین را برای درمان واکنش‌های آلرژیک تجویز کرده است، همیشه انژکتور اپی‌نفرین را همراه داشته باشید. از ستیریزین به جای اپی‌نفرین استفاده نکنید.

نحوه‌ی مصرف ستیریزین و دوز مصرفی آن

اگر دارو را بدون تجویز پزشک مصرف می‌کنید پیش از استفاده تمام اطلاعات روی بسته‌ی دارو را مطالعه نمایید. در صورتی که سوالی داشتید از دکتر داروخانه سوال کنید. اگر پزشک داروی ستیریزین را برای شما تجویز کرده از دستورات پزشک پیروی فرمایید. (معمولا یک بار در روز) اگر از قرص‌های جویدنی استفاده می‌کنید پیش از فرو دادن قرص آن را خوب بجوید.

در صورتی که از قرص‌های سریع باز شونده استفاده می‌کنید اجازه دهید قرص به طور کامل حل شود و سپس آن را، با آب یا بدون آب، فرو دهید. اگر شکل شربت ستیریزین را مصرف می‌کنید از پیمانه‌ی مخصوص استفاده کنید. از قاشق غذاخوری خانگی استفاده نکنید زیرا در این صورت نمی‌توانید دوز مقرر را مصرف کنید.

دوز مصرف داروی ستیریزین به سن، وضعیت بیماری، و پاسخگویی بدن شما به درمان بستگی دارد. توجه داشته باشید که دوز دارو را به طور خودسرانه افزایش ندهید و بیش از مقدار مقرر، دارو، مصرف نکنید.

اگر علائم آلرژی بهبود نیافتند، اگر کهیرهای‌تان پس از سه روز مصرف ستیریزین بهتر نشدند و بیش از شش هفته دوام داشتند به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورتی که وضعیت بیماری‌تان وخیم‌تر شد یا احساس کردید که به یک مشکل جدی پزشکی، مانند واکنش آلرژیک بسیار جدی یا آنافیلاکسی، مبتلا شده‌اید به سرعت به پزشک مراجعه کنید.

عوارض جانبی ستیریزین

مصرف داروی ستیریزین ممکن است موجب خواب‌آلودگی شود. هم‌چنین این امکان وجود دارد که با مصرف این دارو ممکن است، خصوصاً در کودکان، درد معده به‌وجود بیاید. چنان‌چه هر کدام از این علائم برای مدت طولانی ادامه داشت یا وخیم‌تر شد به پزشک مراجعه کنید یا به دکتر داروخانه اطلاع دهید.

درصورتی که پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده است مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضراتش بوده است. همچنین لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی ستیریزین را مصرف کرده اند، عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده اند.

در صورت مشاهده‌ی هر گونه عوارض جانبی خطرناک از جمله مشکل در ادرار و ضعف جسمانی بالافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

لازم است بدانید که واکنش آلرژیک جدی در مورد داروی ستیریزین بسیار نادر است. با این وجود اگر واکنش آلرژیک جدی‌ای مثل علائم پوستی، خارش، تورم (مخصوصا در صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید و اختلال تنفسی را تجربه کردید، سریعا از فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید. با توجه به اینکه لیست عوارض کامل نیست، ممکن است با عارضه‌ای برخورد کنید که ذکر نشده باشد. در این موارد با پزشک یا دکتر داروخانه مشورت کنید.

موارد احتیاط مصرف ستیریزین

قبل از مصرف اگر به این دارو حساسیت دارید، این موضوع را با پزشک یا دکتر داروخانه در میان بگذارید. داروی ستیریزین ممکن است شامل ترکیبات غیر فعالی باشد که موجب بروز حساسیت یا مشکلات دیگر بشود. برای اطلاعات بیش‌تر با دکتر داروخانه صحبت کنید.

چنان‌چه سابقه‌ی بیماری‌هایی نظیر مشکل در دفع ادرار (برای مثال بیماری‌های ناشی از بزرگ شدن پروستات)، بیماری‌های کلیوی و مشکلات کبدی دارید حتما با پزشک خود یا دکتر داروخانه در میان بگذارید.

اگر از این دارو برای درمان کهیر استفاده می‌کنید و با علائم جدی دیگری مواجه شدید فورا به پزشک خود اطلاع دهید زیرا ممکن است نشانه‌هایی مانند کهیرهایی با رنگ‌های غیر معمول، کهیرهایی شبیه به کبودی یا تاول و کهیرهایی که خارش ندارند علائم بیماری‌های خطرناک دیگری باشند.

مصرف داروی ستیریزین ممکن است موجب گیجی و خواب‌آلودگی شما بشود. الکل و ماری جوآنا این حالات را تشدید می‌کند. لذا از رانندگی و فعالیت‌هایی که نیاز به هوشیاری دارند، تا زمانیکه در هوشیاری کامل به سر ببرید اجتناب کنید. هنگام مصرف از خوردن الکل پرهیز کنید و در صورت مصرف ماری جوآنا با پزشک خود صحبت کنید.

با توجه به این‌که ممکن است شکل شربت این دارو حاوی قند باشد، در صورت ابتلا به دیابت، برای مصرف این دارو، با پزشک خود یا دکتر داروخانه مشورت کنید.

قبل از هر گونه جراحی همه‌ی داروهایی که مصرف می‌کنید را با پزشک یا دندانپزشک خود در میان بگذارید.

برای مصرف داروی ستیریزین در دوران شیردهی با پزشک مشورت کنید. چنانچه باردار هستید فقط در صورت نیاز ضروری این دارو را استفاده کنید و در مورد فواید و مضرات آن از پزشک خود کمک بگیرید.

تداخلات دارویی ستیریزین با داروهای دیگر

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد و تاثیر داروی ستیریزین را تغییر دهد یا باعث افزایش ریسک بروز عوارض جانبی آن شود. این مقاله شامل تمامی تداخلات دارویی ممکن، نیست لذا لیست تمامی داروهای مصرفی تان را باپزشک یا دکتر داروخانه در میان بگذارید. بدون صلاحدید پزشک شروع به مصرف، قطع یا تغییر دوز داروی ستیریزین نفرمایید.

داروهای زیر ممکن است با داروی ستیریزین تداخل داشته باشد. در صورت مصرف این داروها، پزشک خود را مطلع سازید:

داروی ستیریزین حاوی ترکیباتی است که می‌تواند موجب خواب آلودگی شود. لذا برچسب تمامی داروهای خود را با دقت مطالعه بفرمایید و برای اطمینان بیش‌تر در طول مصرف دارو از پزشک خود سوال کنید.

آنتی هیستامین‌هایی که مصرف پوستی دارند، شامل کرم، پماد یا اسپری، می‌توانند با این دارو تداخل دارویی ایجاد کنند.

داروی ستیریزین شباهت بسیاری با هیدروکسی‌زین و لووستیریزین دارد. هنگام مصرف ستیریزین از این داروها استفاده نفرمایید.

همچنین داروی ستیریزین ممکن است با نتایج بعضی از آزمایش‌ها، مثل آزمایش‌های پوستی آلرژی، تداخل ایجاد کند و موجب نتیجه‌ی کاذب شود. در نتیجه کارکنان آزمایشگاه و پزشک‌تان را نسبت به مصرف این دارو آگاه سازید.

علائم اوردوز

مصرف بیش از اندازه‌ی داروی ستیریزین ممکن است موجب بروز علائمی مانند خواب‌آلودگی شدید شود. همچنین در کودکان تغییرات روحی و روانی مانند بی‌قراری و کج‌خلقی پیش از خواب‌آلودگی مشاهده می‌شود. اگربا مصرف داروی ستیریزین دچار عوارضی جدی نظیر بی‌هوش شدن یا مشکلات تنفسی شدید با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

اگر دوز مصرفی داروی ستیریزین را فراموش کردید، در اولین زمان ممکن آن را مصرف کنید. اما اگر نزدیک به مصرف دوز بعدی، به یاد آوردید که دارو را مصرف نکرده‌اید، نیازی به مصرف دو برابر داروی ستیریزین نیست؛ فقط دوز مقرر را مصرف کنید.

برای نگه‌داری صحیح داروی دیفن ستیریزین آن را در دمای اتاق، به دور از حرارت و رطوبت و دور از دسترس کودکان قرار دهید. همچنین شربت ستیریزین را فریز نکنید و در حمام نگهداری نفرمایید. توجه داشته باشید که داروی منقضی شده را مصرف نکنید.

منبع: WebMD

منبع مطلب : doctoreto.com

مدیر محترم سایت doctoreto.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

سیتریزین چیست؟ عوارض قرص سیتریزین و هر آنچه باید بدانید

 قرص سیتریزین Cetirizine Hydrochloride و هر آنچه باید در مورد سیتریزین بدانید

نام تجاری دارو : Zyrtecنام عمومی یا ژنریک دارو : سیتریزین Cetirizine سیتریزین Cetirizine یک آنتی هیستامین است که برای رفع علائم حساسیتی مانند آبریزش چشم، آبریزش بینی، خارش چشم یا بینی، عطسه، کهیر و خارش استفاده می شود. این دارو از طریق مسدود کردن موادی که بدن به طور طبیعی در زمان بروز واکنش حساسیتی تولید می کند، تاثیر می گذارد. سیتریزین از کهیر پیشگیری نمی کند، همچنین نمی تواند از بروز واکنش های شدید حساسیتی پیشگیری کرده یا آنها را درمان کند (مانند آنافیلاکسی). بنابراین اگر پزشک برای درمان واکنش های حساسیتی اپی نفرین تجویز کرده، همیشه این دارو را همراه خود داشته باشید. از سیتریزین به جای اپی نفرین نمی توانید استفاده کنید.

بیشتر بدانید : با آنتی هیستامین های طبیعی جلوی آب ریزش بینی تان را بگیرید

بیشتر بدانید : علائم حساسیت فصلی در چشم و مراقبت از چشم

چگونگی مصرف سیتریزین هیدروکلرید CETIRIZINE HYDROCHLORIDE

قرص ستیریزین 10 شفا برای چیست

اگر در حال مصرف بدون نسخه این دارو هستید، تمام اطلاعات دارویی را قبل از مصرف مطالعه کنید. اگر سوالی درباره دارو داشتید، از پزشک داروخانه بپرسید. اگر پزشک این دارو را تجویز کرده، درست طبق دستور پزشک آن را مصرف کنید که معمولا یک بار در روز استفاده می شود. اگر قرص جویدنی سیتریزین را مصرف می کنید، هر قرص را به طور کامل جویده و سپس ببلعید. اگر از قرص زود حل شونده سیتریزین استفاده می کنید، ابتدا اجازه دهید قرص به خوبی روی زبان تان حل شود و سپس آن را با آب یا بدون آب قورت دهید. اگر از شکل مایع این دارو مصرف می کنید، میزان دارو را به دقت اندازه بگیرید. میزان دارو متناسب با سن، شرایط بیماری و واکنش بدن نسبت به دارو تعیین می شود. میزان مصرف دارو را افزایش ندهید یا بیشتر از حد توصیه شده از آن مصرف نکنید. اگر علائم حساسیت بهبود پیدا نمی کند، اگر کهیرهای بروز کرده 3 روز پس از درمان بهبود پیدا نکردند، یا اگر کهیرها بیشتر از هفته طول کشیدند، به پزشک مراجعه کنید. اگر شرایط بیماری بدتر شد و یا اگر فکر می کنید دچار مشکل جدی شده اید (مانند واکنش های شدید حساسیتی مثل آنافیلاکسی) بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

عوارض جانبی سیتریزین

برخی عوارض سیتریزین عبارتند از:

اگر هر یک از این عوارض ادامه پیدا کرده یا بدتر شدند، حتما به پزشک اطلاع دهید. اگر پزشک این دارو را تجویز کرده، به یاد داشته باشید که مزیت ها، خطرات و عوارض جانبی دارو را مورد بررسی قرار داده است. بسیاری از مصرف کنندگان این دارو هیچ عارضه جانبی مشاهده نمی کنند. در صورت مشاهده هر گونه عارضه جدی بلافاصله به پزشک مراجعه کنید، برخی عوارض جانبی جدی عبارتند از: مشکل در دفع ادرار و ضعف. بروز عارضه جانبی جدی در ارتباط با مصرف این دارو به ندرت اتفاق می افتد. به هرحال در صورت مشاهده هر یک از این علائم بلافاصله به پزشک مراجعه کنید: جوش های پوستی، خارش یا التهاب (به ویژه در صورت، زبان یا گلو)، خواب آلودگی شدید و مشکل تنفسی. موارد بیان شده لیست کامل عوارض جانبی داروی سیتریزین نیستند، در صورت مشاهده هر گونه عارضه ای که در لیست به آن اشاره ای نشده، حتما به پزشک مراجعه کنید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف سیتریزین

قرص ستیریزین 10 شفا برای چیست

اگر به سیتریزین یا هیدروکسی زین hydroxyzine  یا لووستریزین levocetirizine  حساسیت دارید و یا هر نوع حساسیت دیگری را به پزشک اطلاع دهید. داروی سیتریزین ممکن است حاوی ترکیبات غیر فعال باشد که ممکن است باعث بروز واکنش های حساسیتی یا دیگر مشکلات شوند. برای جزئیات بیشتر با پزشک مشورت کنید. قبل از شروع مصرف سیتریزین سوابق پزشکی خود را به اطلاع پزشک برسانید، به ویژه اگر هر یک از مشکلات زیر را داشته اید:

اگر در حال مصرف سیتریزین برای درمان کهیر هستید، در صورت مشاهده برخی علائم دیگر بلافاصله به پزشک مراجعه کنید که این علائم عبارتند از: کهیر با رنگ غیر طبیعی، کهیر که کبود یا تاول زده به نظر می رسد، کهیر بدون خارش. این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی شود. الکل یا ماری جوانا باعث خواب آلودگی بیشتر می شوند. بعد از مصرف این دارو کارهایی که نیاز به هوشیاری دارند مانند رانندگی یا استفاده از ماشین هایی که به هوشیاری زیادی نیاز دارند، انجام ندهید. در زمان مصرف این دارو از نوشیدن الکل اجتناب کنید. محصولات مایع ممکن است حاوی قند باشند. اگر مبتلا به دیابت هستید، دارو را با احتیاط مصرف کنید. در مورد مصرف این دارو با وجود این شرایط با پزشک مشورت کنید.

مصرف سیتریزین در بارداری

سیتریزین در دوران بارداری تنها در صورت نیاز باید مصرف شود. در مورد خطرات و مزیت های این دارو در دوران بارداری با پزشک مشورت کنید.

مصرف سیتریزین در شیردهی

این دارو وارد شیر مادر می شود. در مورد مصرف سیتریزین در دوران شیردهی با پزشک مشورت کنید.

بیشتر بدانید : حساسیت فصلی باعث درد مفاصل و کمر درد می شود؟

بیشتر بدانید : مقابله با حساسیت پاییزی با این غذاها

تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغseemorgh.com/healthاختصاصی سیمرغ

منبع مطلب : seemorgh.com

مدیر محترم سایت seemorgh.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

قرص «سیتریزین» و عوارض آن را بهتر بشناسید

قرص ستیریزین 10 شفا برای چیست

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ قرص سیتریزین از خانواده آنتی هستامین ها است و ضد آلرژیک و ضد حساسیت می باشد، در واقع برای کاهش علائم حساسیت از قرص سیتریزین استفاده می شود.، اگر به طور دقیق نمی دانید که قرص سیتریزین برای چیست؟ این مقاله را مطالعه کنید.

برای مصرف قرص سیتریزین هم مانند سایر داروها بهتر است از راهنمایی پزشک پیروی شود.

قرص سیتریزین چیست؟

کاربرد اصلی قرص سیتریزین (Cetirizine) درمان حساسیت و خارش است. قرص سیتریزین برای درمان تب یونجه ، کهیر و خارش‌های پوستی ناشی از حساسیت‌ها و آلرژی‌ها نیز استفاده می‌شود. از قرص سیتریزین برای درمان آبریزش بینی، خارش و قرمزی چشم، عطسه و خارش بینی و گلو و پوست (در صورتی که این علائم ناشی از آلرژی و حساسیت باشد) نیز استفاده می‌شود.

برای افراد بزرگسال و کودکان بیش از شش سال قرص و کپسول سیتریزین مناسب می‌باشد برای بچه‌های کوچک‌تر نیزمایع خوراکی آن موجود می‌باشد.

بیشتر بخوانید: 6 عوارض وحشتناک و مرگبار قرص های خواب آور

نکات مصرف سیتریزین

-این دارو برای کودکان زیر دو سال مناسب نمی‌باشد.

-چنانچه به بیماری‌های مزمن کبد مبتلا هستید از این دارو استفاده نکنید.

-اطلاعاتی مبنی بر بروز وابستگی و سوءمصرف با سیتریزین وجود ندارد.

-اگر مبتلا به صرع هستید یا در معرض تشنج قرار دارید باید قبل از مصرف قرص سیتریزین با پزشک خود مشورت کنید.

-از مصرف این قرص در دوران حاملگی باید خودداری شود. اگرچه استفاده تصادفی این دارو توسط زن حامله هیچ گونه تاثیر مضری برای چنین ندارد. با این وجود مصرف این دارو باید قطع گردد.

-در طول دوران شیردهی نباید از این قرص استفاده کنید زیرا ماده سیتریزین وارد جریان شیر مادر می‌شود.

-حداکثر اثر دارو یک ساعت بعد از مصرف ظاهر می‌شود. در صورت مصرف با غذا سرعت جذب دارو کاهش می‌یابد.

-می‌توانید از قرص‌های سیتریزین قبل یا بعد از غذا استفاده کنید. همچنین می‌توانید این قرص را با استفاده از یک لیوان نوشیدنی یا آب مصرف کنید.

-اگر هر یک از علایم عوارض قرص سیتریزین که در ادامه عنوان شده است ادامه یافت یا برای شما مشکلاتی ایجاد کرد بهتر است پزشک و یا متخصص خود را در جریان قرار دهید.

-مصرف قهوه و چای می‌تواند از گیجی ناشی از دارو بکاهد.

-اگر با مصرف دارو خواب‌آلودگی روی دهد، از انجام فعالیت‌های مخاطره‌آمیز خودداری کنید.

منبع:الودکتر

انتهای پیام/

منبع مطلب : www.yjc.ir

مدیر محترم سایت www.yjc.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

جواب کاربران در نظرات پایین سایت

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب

مطالب تصادفی